>

Ako si poradiť s výberom dobrého architekta

Ako si poradiť s výberom dobrého architekta

Možno ste (správne) usúdili, že pri stavbe vášho nového projektu, teda napríklad rodinného domu, by vám mal pomáhať odborník, resp. že by vám mal vypracovať a predniesť svoj odborný návrh architekt. Aby stavba a tiež jej interiér/exteriér nakoniec skutočne stáli za to, aby ste sa vyhli možným chybám a prišli s tým najviac estetickým a funkčným riešením. Spolupráca s architektom určite má mnohé opodstatnené výhody, preto sa pozrime priamo na otázku- Ako si vybrať správneho architekta?

architekt, plány

V dobe internetu je prehľad týchto služieb jednoduchší, ale zároveň komplexnejší. Vďaka webom sa stretnete s viacerými ponukami. Preto si pri každom architektovi všimnite jeho projekty domov a architektonický štýl, ktorý práve tohto odborníka identifikuje. Každý z nich má väčšinou nejaký svoj identický, vyhradený štýl architektúry a logicky by vás mal zaujať hlavne architekt, ktorého štýl zodpovedá najlepšie vášmu vkusu či dokonca vašim vysnívaným predstavám o bývaní.

  • Taký sa určite bude vedieť prispôsobiť vašim požiadavkám lepšie ako ten, ktorého preferovaný štýl je viditeľne iný.

Hoci pri výbere sú dôležité aj ďalšie faktory, k tým dôležitým sa určite radia referencie. Mali by ste si daného odborníka vopred „preskúmať“, zistiť, čo je vlastne zač, respektíve do akej miery sú s nim spokojní ľudia a zákazníci, s ktorými už spolupracoval. Pochopiteľne sú tu vítané hlavne pozitívne recenzie, skúsenosti a názory.

  • Opäť k tomu môžete použiť internet alebo sa prípadne opýtajte aj vašich známych, kolegov,… koho by vám odporučili.

klávesnica, notes

V neposlednom rade mi asi dáte za pravdu, že dôležitým faktorom je tiež cena a finančné náklady. Treba tu ale myslieť na to, že dôležitý nie je iba cenník architekta. Hoci by ste našli takého s najnižšími cenami za jeho služby, taký ale nemusí vedieť prísť s úspornými riešeniami pri stavbe a s úspornými riešeniami bývania. S finančne výhodným riešením úspory energií, výberom efektívneho materiálu, techniky, apod.

  • Skôr tu ide o vhodne navrhnutý projekt stavby, než o samotný cenník jeho služieb.

Published by