>

Čo je výhodnejšie? Plynový kotol alebo tepelné čerpadlo?

Čo je výhodnejšie? Plynový kotol alebo tepelné čerpadlo?

V snahe ušetriť finančné prostriedky na vykurovaní, mnoho ľudí hľadá rôzne alternatívne spôsoby vykurovania. Tých je na trhu pomerne dostatok a tak si môže každý vybrať to, čo mu najviac vyhovuje. Univerzálna odpoveď na to, aký druh vykurovania domácností je najvhodnejší, bohužiaľ neexistuje. Závisí to od mnohých faktorov a musíme dbať na to, aké zdroje máme v blízkosti nášho domu a tiež na dispozíciu domu. Často sa však porovnávajú dva varianty vykurovania – plynový kondenzačný kotol a tepelné čerpadlo. Ktoré z nich sa oplatí viac?

tepelné čerpadlo

Čo všetko môžete očakávať od plynového kondenzačného kotla?

Ešte predtým, ako sa pozrieme na tepelné čerpadlo, predstavíme si plynový kotol. Čo sa týka vstupnej investície, potešíme vás. Investícia do plynového kotla je podstatne nižšia ako pri tepelnom čerpadle. Musíte však rátať s dostatočne veľkým priestorom na jeho umiestnenie. Buďte pokojní, plynové kotly sú už dnes naozaj dizajnovo príjemné a netreba sa obávať, že by kazili dojem z priestoru. Okrem toho ich mnoho ľudí umiestňuje do samostatnej, takzvanej technickej miestnosti. Aby ste si mohli zvoliť plynový kotol, musíte mať na vašom pozemku prípojku plynu. Ďalej je potrebné počítať s inštaláciou rôznych prípojok a rozvodov. Plynový kotol je takisto potrebné každý rok podrobiť servisnej kontrole, aby ste si boli istý, že funguje naozaj správne. Ideálne je, ak si ju naplánujete ešte pred začiatkom hlavnej vykurovacej sezóny.

agregát

Tepelné čerpadlo je rovnako vyhľadávané ako plynový kotol

Tepelné čerpadlo je na trhu už dlho, no v posledných rokoch dopyt po ňom vzrástol. Mnohých od kúpy tepelného čerpadla odrádza najmä to, že vstupné náklady sú o niečo vyššie ako pri iných druhoch vykurovania. Prevádzkové náklady sú naopak nižšie a práve preto dôjde k rýchlej návratnosti počiatočnej investície. Čo sa týka inštalácie a spustenia tepelného čerpadla, náročnosť tohto procesu závisí od toho, aký typ čerpadla máte a akú energiu využíva. Energiu môže získať zo zeme, vody alebo vzduchu. Vo všeobecnosti však platí, že inštalácia je bez ohľadu na typ menej náročná, ako pri plynovom kotle. Okrem toho môžete tepelné čerpadlo zvoliť nielen do novostavby, ale aj staršieho domu.

Všetky odpovede na otázky ohľadom tepelného čerpadla nájdete na našej stránke https://www.viessmann.sk/.

Published by