>

EU bude mať horúčku pred 20. samitom a o budúcom sedemročnom rozpočte

EU bude mať horúčku pred 20. samitom a o budúcom sedemročnom rozpočte

Lídri a inštitúcie Európskej únie sa tento týždeň rozčuľovali zo stretnutí, aby začali tento rok najťažšiu prácu, ktorej blok čelí. Dohodli sa na sedemročnom rozpočte, že pre mnohých je najhmatateľnejším znakom toho, ako bude zjednotená Európa vyzerať po Brexite.
V maratóne príprav na osobitným samit o rozpočte 20. februára hovoril predseda samitov EU Charles Michel a vedúci výkonnej EU komisie Ursula von der Leyen minulý týždeň s 22 vedúcimi predstaviteľmi.
Na budúci týždeň je naplánovaných päť ďalších vrátane dvoch najväčších čistých prispievateľov do Francúzska a Nemecka.EÚ vlajka.jpg
„Toto sú najťažšie rokovania, ktorým čelíme,“ uviedol vysoký predstaviteľ zapojený do tohto procesu.
 Platnosť súčasného rozpočtu, ktorý sa začal v roku 2014, sa skončí v decembri a musí sa dohodnúť nový rozpočet, pretože poľnohospodári z celého bloku do veľkej miery závisia od jeho podpory, rovnako ako vlády pre infraštruktúrne projekty, vzdelávanie a výskum.
Michel využije stretnutia tento týždeň a nasledujúce, aby pripravil návrh o celkovej výške rozpočtu a rozdelení peňazí v ňom.
Doteraz sa návrhy týkajúce sa veľkosti rozpočtu rôznych krajín a inštitúcií pohybujú od 1% ročnej produkcie, alebo približne 180 miliárd do 190 miliárd eur, až 1,3% – približne 240 miliárd eur, za 27 krajín.
Traja predstavitelia v piatok vyhlásili, že ministri financií bloku sa majú dohodnúť  a fiškálnej politike priaznivejšej pre rast.
Rozhovory sú nezvyčajne ťažké, pretože odchod Británie, jedného z najlepších čistých prispievateľov do rozpočtu, ponecháva čistý ročný rozdiel v priemere viac ako 9 miliárd EUR.EÚ ilustrácia.png
Iní čistí prispievatelia do rozpočtu nechcú platiť viac za jeho vyplnenie, zatiaľ čo príjemcovia tvrdia, že podpora pre poľnohospodárov alebo zníženie nerovností v oblasti rozvoja je nevyhnutnosťou.
Cieľom vzájomných diskusií medzi Michelom a niekedy až piatimi premiérmi denne bolo zamerať sa na to, aby obom stranám bolo potrebné urobiť kompromisy, pretože od roku 2021 by mohli byť ohrozené desiatky programov a projektov financovaných.

Published by