>

Fotovoltaický panel v domácnosti

Fotovoltaický panel v domácnosti

Fotovoltaický panel predstavuje obľúbené ekologické zariadenie súčasnosti. V minulosti predstavoval pre mnohé domácnosti niečo nedosiahnuteľné. S postupom času sa však začína vylepšovať, cena sa znižuje, čo má za následok to, že sa s nimi môžeme stretávať čoraz častejšie. Ak aj vy nad nimi rozmýšľate, jedným z dôležitých parametrov je vedieť si vybrať správne. Fotovoltaické panely možno rozdeliť do viacerých kategórii, ktoré je potrebné pri výbere dôkladne zvážiť.

fve

Používané typy fotovoltaických panelov v domácnostiach

V domácnostiach sa môžeme stretávať s dvoma typmi – monokryštalickými a polykryštalickými. Základný rozdiel spočíva v tom, že monokryštalické pracujú efektívnejšie vtedy, ak sú naklonené v takom uhle, vďaka ktorému na ne dopadá dostatok slnka. Môžu tak slnečný svit využívať na maximum. Polykryštalické sú zase výnimočné v tom, že dokážu efektívne spracovať slnečné svetlo aj vtedy, pokiaľ nie sú naklonené správne. Optimálny sklon panelu je v rozmedzí od 35 do 49 stupňov. Sklon je však závislý aj od aktuálneho počasia. Počas letných mesiacov, kedy je dostatok slnečného svetla, je vhodné nastaviť panel na 35 stupňov. V zime, kedy je slnko nižšie nad horizontom najlepšie panel využijete vtedy, ak ho nastavíte na sklon 49 stupňov. Fotovoltaický panel je tiež možné osadiť vodorovne alebo kolmo. Treba však v tomto prípade počítať s tepelnými stratami, a to hlavne počas letných mesiacov, kedy je slnko vysoko nad horizontom.

panel solární

Orientácia fotovoltaických panelov na základe svetových strán

Okrem sklonu panela je dôležité aj jeho správne umiestnenie. Mal by byť nasmerovaný tak, aby dokázal čo najlepšie zachytiť dopadajúce slnečné lúče. Absorbčná schopnosť panelu je dôležitá, nakoľko určuje jeho výkonnosť. Pri rozhodnutí o tom, ako panel nasmerujete berte do úvahy to, že efektívne funguje vtedy, ak naň čo najdlhšie dopadá čo najväčšie množstvo slnečných lúčov. Optimálna orientácia je na juh. Orientácia na sever nebude efektívna. Každá domácnosť je však špecifická a nie každej je umožnené nasmerovať panely podľa vlastných potrieb, ale iba podľa možností. Môžeme sa teda stretávať aj s orientáciou panelov na západ alebo východ. Treba však rátať s tým, že takáto orientácia zníži efektivitu panelov o niekoľko percent. V zime konkrétne o 3%, v lete až takmer o 10. Aby teda panely fungovali čo najlepšie a prinášali vašej domácnosti úžitok, musia byť nielen kvalitné, ale mať aj čo najlepší sklon a umiestnenie. Ak si neviete poradiť s ich umiestnením či sklonom, navštívte stránku www.viessmann.sk, kde nájdete množstvo zaujímavých informácií o tom, ako tieto zariadenia fungujú v praxi.

Published by