>

Slnečná energia v sebe skrýva mnoho zaujímavostí

Slnečná energia v sebe skrýva mnoho zaujímavostí

Slnko predstavuje jedinú hviezdu slnečnej sústavy. Všetky planéty nachádzajúce sa v slnečnej sústave môžeme pozorovať len vďaka slnku, ktoré ich osvecuje. Energia, ktorú vydáva, je pre Zem životne dôležitá. Vďaka elektromagnetickému žiareniu nám je teplo a dokážeme vidieť všetko okolo nás. Slnečná energia dala predpoklad na to, aby vznikli solárne kolektory. Predstavujú novodobé zariadenia, ktoré pozitívne vplývajú na život na zemi.

solární panel

Solárne kolektory a slnečná energia

Solárne kolektory fungujú vďaka slnečnej energii, ktorá je v našom bezprostrednom okolí voľne dostupná. Slnečná energia sa zaraďuje medzi obnoviteľné zdroje energií, čo pre nás znamená veľký prínos. Nachádza sa v našom okolí v dostatočnom množstve a prakticky neexistuje predpoklad, že by došlo k jej vyčerpaniu. Dala tiež podnet na to, aby bolo možné do našich domácností inštalovať ekologické zariadenia, ktoré sú svojou činnosťou jednak ohľaduplné k fungovaniu na Zemi, ale sú aj ekonomické. Prečo teda neskúsiť vyhrievať domácnosti či vyrábať teplú úžitkovú energiu vďaka zariadeniam, ktoré sú šetrné a ako hlavný zdroj využívajú niečo, čo je dostupné pre každého?

Základné informácie o solárnej energii

Solárne kolektory fungujú vďaka slnečnej energii, ktorú pri svojej činnosti priamo využívajú. Slnečné svetlo je pre solárny systém naozaj dôležitý. Aby solárny systém fungoval tak, ako má, musí mať dostatok slnečného svetla. Jeho nedostatok vedie k tomu, že systém nevykazuje dostatočnú aktivitu a nie je naplno využitý. Ak je však solárnej energie dostatok, solárny systém dokáže vodu zohrievať aj do zásoby, čo je skutočným prínosom. Nebudete sa teda musieť obávať toho, že aj keď je momentálne nepriaznivé počasie, nebudete mať teplú vodu – systém jednoducho siahne do svojich zásob a takúto vodu vám sprostredkuje. Naše územie sa zaraďuje medzi oblasti, ktoré majú výborné podmienky na využívanie slnečnej energie. Najviac slnečného svitu nájdeme počas roka na juhu Slovenska, najmenej na Orave a na Kysuciach.

panel

Priemerný počet slnečných dní je približne 1700 hodín ročne. Za najslnečnejšiu oblasť možno považovať Poddunajskú nížinu, kde slnko svieti približne 2100 hodín ročne. Najmenej slnka si užijú tí, ktorí sú z Oravy – približne 1400 hodín. Solárne kolektory sa teda obzvlášť vyplatia v oblastiach, kde je dostatok svetla po celý rok a tiež v tých oblastiach, kde dokážu tieto kolektory energiu využiť skutočne efektívne. Solárne kolektory predstavujú zaujímavé zariadenia, o ktorých sa oplatí porozmýšľať. Na stránke www.viessmann.sk nájdete všetky potrebné informácie a zaujímavosti o solárnych kolektoroch.

Published by