>

Fotovoltaika je vykurovanie budúcnosti

Fotovoltaika je vykurovanie budúcnosti

Slnko dobíja človeka pozitívnou energiou a keď je pekný slnečný deň mnohí z nás sa cítia lepšie. Slnko má však aj svoje využitie v moderných vykurovacích systémoch akými si fotovoltaické panely či solárne kolektory. Čerpanie slnečného žiarenie zo Slnka je navyše priaznivé pre životné prostredie, pretože s vykurovaním či ohrevom teplej vody týmto spôsobom nevznikajú žiadne škodlivé emisie. Fotovoltaika si nachádza svoje uplatnenie v novostavbách ekologických domov a do budúcna bude hrať významnú úlohu v oblasti vykurovania. Fotovoltaika by mala byť konkurencieschopná klasickej elektrickej energii v Európe do roku 2020. Treba si totiž uvedomiť, že cena klasicky vyrábanej elektriky stúpa a cena elektriky z fotovoltaiky bude čoraz viac a viac klesať. Aké výhody teda spočívajú s využívaním fotovoltaiky?

panely

Základné výhody fotovoltaiky

Fotovoltaika prináša svojmu spotrebiteľovi množstvo výhod nad ktorými pri výbere vykurovacieho systému treba popremýšľať. Medzi základne výhody fotovoltaiky patrí:

  • Slnečná energia je pre každého zadarmo – slnečného žiarenie máme na Slovensku dostatok. Najviac slnečného žiarenie je na juhu Slovenska avšak výroba energie pomocou Slnka je možná na našom celom území. Dá sa teda povedať že „palivo“ potrebné na vykurovanie je zadarmo.
  • Neprodukuje žiadny hluk a neznečisťuje životné prostredie – vďaka tomuto ekologickému spôsobu vykurovania nevzniká žiadny smog, dym, plyny alebo kyslé dažde. Fotovoltika aktívne prispieva k znižovaniu aspektov globálneho otepľovania.
  • Vysoká životnosť a spoľahlivosť fotovoltaických panelov – životnosť panelov je 30 rokov, pričom výkon týchto panelov neklesne až do 25 rokoch od inštalácie pod 80 %.

Medzi ďalšie výhody patrí:

  • Fotovoltaika je vhodná aj na samotu či vzdialené oblasti
  • Fotovoltaické panely sú recyklovateľné
  • Estetická a moderná technológia zabudovania panelov do budov
  • Žiadna údržba panelov tiež aj ich jednoduchá inštalácia
  • S fotovoltaikou sa vytvára aj množstvo pracovných miest

fve

Spôsob vykurovania pomocou fotovoltaiky bude hrať v budúcnosti dôležitú úlohu. Zaujímavosťou je že na to aby sa pokryl 100% dopyt po energetických dodávkach v Európe by stačilo využiť iba 0,7 % územia Európy pre fotovoltaikcé a solárne panely. Investícia do tohto spôsobu vykurovania sa teda určite oplatí a jej návratnosť ocenia aj vaše budúce generácie.

Kto sa na Slovensku zaoberá fotovoltaikou?

Ak vás táto téma zaujala a chceli by ste sa o nej dozvedieť viac neváhajte navštíviť webovú stránku www.viessmann.sk. Navyše tam nájdete aj zaujímavé informácie zo sveta vykurovania ale aj kontakty na špecialistov v tejto oblasti. Taktiež aj špičkové produkty na vykurovanie alebo chladenie budov a nehnuteľností.

Published by