>

Liatinové radiátory, áno alebo nie?

Liatinové radiátory, áno alebo nie?

Poznáte to, vymeňte staré za nové, pretože ušetríte nemalý obnos finančných prostriedkov a novší model vám vydrží podstatne dlhšie. Inak tomu nie je ani v oblasti radiátorov a pokrok je citeľný aj v tejto neodmysliteľnej súčasti našich obydlí. Umiestnenie liatinových radiátorov je vhodné najmä do sústav vykurovania, ktorých súčasťou je kotol na pevné palivo a vyžaduje si ručnú obsluhu. Tieto radiátory sa vyznačujú tým, že dokážu poňať väčšie množstvo vody, v dôsledku čoho sa v nich môže nakumulovať viac tepla a vydržia tak dlhšie temperovať ohrievaný priestor. A to aj niekoľko hodín po vyhasnutí kotla, čo majitelia ocenia najmä v skorých ranných hodinách v zimných mesiacoch.

radiátor

Liatinové radiátory a dôležité zákonitosti

Kotly na plyn dokážu pracovať v automatickej prevádzke počas dňa i noci, vďaka čomu pri nich akumulačná schopnosť radiátorov nie je taká dôležitá. Liatinové radiátory sa vyznačujú vysokou zotrvačnosťou, následne je rozkurovanie interiéru predĺžené a naproti tomu sa celková regulácia vykurovacej sústavy spomaľuje. K plynovým kotlom by teda mali byť inštalované ľahšie a ideálne plechové radiátory pracujúce s malým obsahom vody. Tie potom majiteľovi umožňujú rýchly prejav výkonu a poskytujú pružnejšiu reguláciu celého vykurovania.

Návrat k módnym trendom z minulosti je dnes jednoducho “in”. S týmto majú dnes skúsenosti aj radiátory a mnohí sa pri zariaďovaním interiéru vracajú práve k liatinovým modelom. V špecializovaných predajniach preto nedostať už len klasický biely model, ale i rôzne iné farebné prevedenia. A čo viac, výnimkou nie sú ani kúsky na dizajnovo veľmi vysokej úrovni z rôznymi motívmi či potlačou. Avšak liatinu nevyzdvihli na vyššiu úroveň len dizajnéri, ale i výrobcovia a inžinieri. Reč je o nesmierne kvalitných súčastiach vykurovacieho systému, pri ktorých je dlhoročná garancia nehrdzavenia a kompatibilita s kondenzačnými kotlami.

topení

U iných druhov radiátorov je možné dosiahnuť potrebný výkon správnou voľbou typu a veľkosti samotného telesa. Výkon liatinového telesa sa dá zvýšiť pridaním ďalších článkov. Samozrejme za predpokladu, že nám to dovolia priestorové možnosti. Ak je však teleso príliš staré a na konci kde zamýšľate jeho predĺženie sa objavila korózia, od tohto zámeru by sme odporúčali upustiť. V konečnom dôsledku si môžeme spôsobiť len problém, ktorým môže byť netesnosť rozšíreného telesa.

Veľký výber kvalitných radiátorov nájdete na internetovej stránke https://www.viessmann.sk/.

Published by