>

Na čo sa používa tepelné čerpadlo?

Na čo sa používa tepelné čerpadlo?

Možno ste sa už niekedy zamysleli nad tým, ako vzniká teplo v domácnosti. Na vykurovanie bytov a domov existuje mnoho spôsobov. Doba ide dopredu, a tak aj v oblasti vykurovania domácností dochádza k posunu vpred. Domáce teplo je pre nás dôležité najmä v zimných mesiacoch, kedy je vonku hlboko pod nulou. Určite poznáte tie príjemné chvíle trávené doma v teple, zatiaľ čo vonku fúka vietor a padajú snehové vločky. No v prípade vykurovania nejde iba o produkovanie tepla na vyhrievanie miestností, ale tiež o ohrev teplej vody. Počuli ste už o tepelnom čerpadle? Prečítajte si viac o tom, čo to je a ako tepelné čerpadlo funguje.

agregát

Kvalitné tepelné čerpadlo je základom správneho vykurovania

Tepelné čerpadlo môžeme charakterizovať ako prístroj, ktorého úlohou je akumulovať vzduch z miesta, kde je teplejšie a premiestniť ho tam, kde je chladnejšie. Znie to je jednoducho, však? Aby ste boli v obraze, tepelné čerpadlo je súčasťou niektorých spotrebičov, o ktorých ste to možno ani netušili. Jedným z nich je napríklad chladnička, ktorú má doma každý z nás. Chladnička totiž berie teplo potravinám umiestneným v nej a odvádza ho von. Toto teplo potom zvyšuje celkovú teplotu v miestnosti. Podobne funguje napríklad aj klimatizácie a niektoré druhy vykurovania domácností. Skladá sa zo štyroch častí – výparník, kompresor, kondenzátor a škrtiaci ventil. Každá z týchto častí musí plniť svoju úlohu, aby mohlo tepelné čerpadlo fungovať správne.

armatury

Na akých princípoch funguje tepelné čerpadlo?

V predchádzajúcich riadkoch sme v skratke priblížili, ako čerpadlo funguje. Treba podotknúť, že pokiaľ sa rozhodnete zaobstarať si tepelné čerpadlo, dosiahnete pravdepodobne vysokú úsporu nákladov a navyše bude vaše vykurovanie ekologické. Na výrobu tepla sa totiž využívajú prírodné zdroje. Tepelné čerpadlá môžu fungovať na niekoľkých základných princípoch. Ide o tepelné čerpadlá na princípe vzduch / voda, zem / voda alebo voda / voda. Ako vidíte, primárne tu ide o zdroj tepla. Samotný výber záleží na tom, aké konkrétne zdroje máte vo svojom okolí dostupné. Dobre si preštudujte aj investičné a ďalšie prevádzkové náklady, aby ste po zavedení tepelného čerpadla neostali prekvapený. Všetko závisí od vašich preferencií.

Prečítajte si oveľa viac o tepelných čerpadlách na našej internetovej stránke https://www.viessmann.sk/.

Published by